ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΞΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΠΑΝ/ΜΙΑ CIVIS ΤΟ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΣ 2022-23

Καλούνται οι φοιτητές του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεωνκαι Οργανισμών  που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στο πρόγραμμα CIVIS για  το ακαδ. έτος 2022-23 να αποστείλουν τις αιτήσεις τους στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Γραμματείας secr[at]ba.uoa[dot]gr

Έναρξη υποβολής αιτήσεων  14/3/ 2022

Λήξη περιόδου υποβολής αιτήσεων  24/3/2022

Δικαίωμα συμμετοχής/αίτησης στο πρόγραμμα έχουν οι φοιτητές που πληρούν τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

• Οι προπτυχιακοί φοιτητές πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι τουλάχιστον στο δεύτερο έτος σπουδών τη στιγμή που υποβάλλουν την αίτηση.
  • Οι φοιτητές που βρίσκονται στο τελευταίο έτος φοίτησης ή είναι επί πτυχίω, έχουν δικαίωμα συμμετοχής μόνο αν χρωστούν ικανό αριθμό μαθημάτων, τα οποία να αντιστοιχούν τουλάχιστον σε 30 Πιστωτικές μονάδες (ECTS credits), ώστε να έχουν μεγαλύτερη δυνατότητα επιλογής μαθημάτων από το πρόγραμμα σπουδών του Πανεπιστημίου υποδοχής και αντίστοιχα αναγνώρισής τους στο ΕΚΠΑ.
  • Οι φοιτητές πρέπει να έχουν επίπεδο γλωσσομάθειας τουλάχιστον Β2 για τη γλώσσα διδασκαλίας των προσφερόμενων μαθημάτων του Πανεπιστημίου υποδοχής για τους εισερχόμενους φοιτητές Erasmus+/CIVIS. Η πιστοποίηση του επιπέδου γλωσσομάθειας γίνεται αποκλειστικά με την προσκόμιση του αντίστοιχου διπλώματος κατά την υποβολή της αίτησης συμμετοχής. Φοιτητές που δεν έχουν το αντίστοιχο δίπλωμα γλωσσομάθειας όταν υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής στο Τμήμα τους δεν είναι επιλέξιμοι. Τα διπλώματα που γίνονται δεκτά είναι αυτά τα οποία αναγνωρίζει το ΑΣΕΠ (ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ). Αν το Πανεπιστήμιο υποδοχής απαιτεί επίπεδο ανώτερο του Β2 (ή οριστεί κάτι τέτοιο από τον ακαδημαϊκό υπεύθυνο CIVIS του ΕΚΠΑ), αυτό θα αποτελεί προϋπόθεση επιλογής για το συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο. Εάν απαιτεί επίπεδο κατώτερο του Β2, τότε ισχύει υποχρεωτικά ως προϋπόθεση επιλογής το οριζόμενο από το ΕΚΠΑ Β2 επίπεδο γλωσσομάθειας.
  • Σε περίπτωση μεγάλου αριθμού αιτήσεων με ισοβαθμίες ή πολύ κοντινές επιδόσεις στη μοριοδότηση, η Επιτροπή Αξιολόγησης των αιτήσεων επιφυλάσσεται για τη διενέργεια συμπληρωματικής συνέντευξης με τους υποψηφίους / τις υποψήφιες για συμμετοχή στο Πρόγραμμα.

Οι αιτήσεις και τα  δικαιολογικά θα πρέπει να είναι σκαναρισμένα σε μορφή pdf και μόνο. (όχι φωτογραφίες από κινητές συσκευές).

Συνημμένα:

1 Αίτηση συμμετοχής

2 Πρόσκληση CIVIS 2022-23

3 Πίνακας συνεργαζομένων Πανεπιστημίων CIVIS

4 Απόδειξη Γλωσσομάθειας (ΑΣΕΠ)