ΤΕΛΕΤΗ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΕΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΩΝ

Το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών πραγματοποίησε σήμερα,Δευτέρα 18 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 2:30 μ.μ., εκδήλωση για την υποδοχή των  πρωτοετών φοιτητών του για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022. Η εκδήλωση έλαβε χώρα στην αίθουσα 16 στο κτήριο της Νομικής Σχολής.

Στην τελετή παρέστη ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, ο οποίος απηύθυνε χαιρετισμό στους νέους φοιτητές. Χαιρετισμό απηύθυνε και ο Κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών & Πολιτικών Επιστημών, Καθηγητής Νικόλαος Ηρειώτης. Τους φοιτητές υποδέχτηκε εκπροσωπώντας το Τμήμα ο πρόεδρός του, Καθηγητής Δημήτριος Θωμάκος.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, και έπειτα από ομόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης του Τμήματος [7/9/21], απονεμήθηκαν τιμητικές πλακέτες αφυπηρέτησης, με αναφορά στην ομοτιμοποίησή τους, στους κκ. Νικόλαο Μυλωνά (Πρώην Αντιπρύτανη ΕΚΠΑ) και Παναγιώτη Αλεξάκη προκειμένου να τιμηθεί το επιστημονικό έργο τους, η προσφορά τους στην ακαδημαϊκή κοινότητα και στο νεοϊδρυθέν Τμήμα.

Το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του ΕΚΠΑ, ένα από τα νεώτερα και πλέον δυναμικά και σύγχρονα τμήματα του πανεπιστημίου, θεραπεύει την επιστήμη και τέχνη της διοίκησης με έναν σύγχρονο προσανατολισμό, με άμεση σύνδεση με την ζώσα επιστήμη και οικονομία, με αρχές γενικής παιδείας που  αρακτηρίζουν την άριστη διοίκηση αλλά και με εξειδικεύσεις που είναι μέρος της οικονομικής και τεχνολογικής πραγματικότητας του 21ου αιώνα. Αποτελεί αιχμή νέας παιδείας και σύνδεσης των φοιτητών του με την εγχώρια και την διεθνή παραγωγική δραστηριότητα, με γνώμονα την ακαδημαϊκή αριστεία και όραμα την ανάδειξή  του σε κορυφαίο τμήμα στην χώρα μας.